Konkreettisia steppejä paremman pelikulttuurin puolesta – osa 1

GLHF on perustettu ennen kaikkea kehittämään suomalaista pelikulttuuria ja yhdistämään suomalaisia peliharrastajia. Kukaan täysijärkinen ei lähtisi tekemään tätä aivan nollasta pelkästään raha mielessä. Helsingissä tilanne oli hyvin pitkälti nolla meidän aloittaessa pari kuukautta sitten, mutta palo pelaamista kohtaan sai silti laittamaan hommat aluilleen. Meilläkin jokaisen omistajan palkka maksetaan, luultavasti vielä melko pitkään, toisten yritysten palkkalistoilta. Eli toisin sanoen, olemme kaikki myös toista “päätoimista” työtä tekeviä kavereita.

Meille GLHF on enemmän passion project kuin pelkkä rahantekoväline (mikä yrityksen päätehtävä tuntuu monen mielestä olevan). Homma on laitettu aluilleen hyvin puhtaasti rakkaudesta lajiin ja lukemattomien palkattomien työtuntien laittaminen siihen tuntuu ainakin vielä melko hyvälle. Eikä siis laiteta pahaksi, jos saadaan samalla luotua itsellemme, sekä useille muille, työpaikat tässä. Yrityksen toimintaan kuuluu melko olennaisesti tuo edellä mainittu rahanteko, muttei sen tarvitse olla aino toimintaa ohjaava tekijä.

Sanahelinänä tämä kuulostaa melko hienolta, mutta on melko ohutta ilman konkreettisia toimenpiteitä. Tähän mennessä olemme pyrkineet yhdistämään pelaajia tarjoamalla kanavia muihin tutustumiseen (mm. FB-ryhmä sekä Discord), järjestämällä maksuttomia kisakatsomotilaisuuksia sekä yksinkertaisesti juttelemalla ihmisille GLHF:n tiloissa. Ei kuitenkaan olla vielä tekemisessä lähelläkään sitä tasoa, mihin halutaan päästä pelikultuurin kehittämisen osalta. Yhtenä väylänä näihiin tavoitteisiin pääsemiseksi olemme päättäneet hakea mukaan sekä tukea (ainakin) kahta seuraavaa yhdistystä:

SEUL:n jäsenyys

GLHF hyväksyttiin SEUL:n (Suomen elektronisen urheilun liiton) jäseneksi 11.2. Olemme tästä jäsenyydestä erittäin kiitollisia, sillä SEUL tuntuu vain yksinkertaisesti luontevalta paikalta meille. Haluamme olla parantamassa ruohonjuuritason toimintaa pelaajien keskuudessa, tarjota näytön paikkoja tavoitteellisesti harjoitteleville kilpapelaamisen tuleville tähdille sekä olla helppo väylä lähettää viestiä ylöspäin huvikseen pelaavan henkilön näkökulmasta.

Tulevaisuudessa tulemme järjestämään hyvin infopitoisia ja mielenkiintoisesti toteutettuja tapahtumia myös esports-kenttään tutustumattomille henkilöille. Tähänkin SEUL:n kautta löytyy varmasti oivia kumppaneita erinomaisten tapahtumien toteuttamiseen.

Lisätietoa tästä jäsenyydestä löytyy SEUL:n uutisesta.

Yhdessä yhteydessä

Pelaaminen on erittäin hyvä tapa sosialisoitua ja löytää uusia kavereita. Jokaisella meistä löytyy sen verran pelitaustaa, että puhtaasti pelien kautta löydettyjä pelikavereita on käyty moikkaamassa ihan ulkomailla saakka. Harvassa paikassa pääsee tutustumaan samanhenkisiin ihmisiin yhtä helposti, kuin eri pelien äärellä.

Kuten jokainen pelaaja tietää, pelaamisen sosiaalinen aspekti on sen parhaita puolia.

Olemme mukana tukemassa vuonna 2019 perustettua “Yhdessä yhteydessä”-yhdistystä. Yhdistyksen tavoitteena on ehkäistä nuorten syrjäytymistä, parantaa peliharrastajien mahdollisuuksia tutustua toisiinsa ja järjestää pelaajille matalan kynnyksen tapahtumia, joihin kuka tahansa voi kokea olevansa tervetullut.

Yhdistyksen toiminta starttaa toden teolla 30.3., kun järjestämme yhdessä heidän kanssaan striimitapahtuman. Tapahtumaan lähtee mukaan useita striimaajia Suomen striimausmaailman kärjestä, ja siinä tullaan keräämään rahaa Lasten ja nuorten säätiölle, juurikin syrjäytymistä estävää ja nuorten itsetuntoa kohottavaa toimintaa varten.

Yhdistyksen sivut löytyvät osoitteesta yhdessäyhteydessä.fi.

Vuonna 2019 mennään rytinällä eteenpäin

Vuosi 2019 tulee olemaan elektronisen urheilun saralla varmasti taas todella suuri harppaus eteenpäin. Kaikki on nyt pedattu “läpimurtoa” varten erittäin hienojen tahojen vuosien kovalla työllä. Emme missään nimessä koe kuuluvamme tähän petausta tehneeseen mahtavaan porukkaan, vaikka kuinka tahtoisimme. Otamme tämän meillekin tarjotun mahdollisuuden kiitollisena vastaan

Teemme parhaamme, että voimme vuoden lopussa todeta itsellemme rehellisesti päässeemme tavoitteisiin. Näihin tavoitteisiin liittyy olennaisesti

  1. Pelaamisen sosiaalisuuden vieminen Suomessa uudelle tasolle
  2. Kilpapelaamisen kehittäminen ja mahdollisuuksien luominen peliurasta haaveileville
  3. Pelaamisen tietoisuuden kasvattaminen ja uusien peliharrastajien ohjaus peliharrastuksen pariin

Jos osattaisiin, lisättäisiin tähän loppuun vielä kliseiset fanfaarit lisäämään hurmion tunnetta. Tää on meidän ja teidän vuosi!

Kommentoi